Jysk/Fynsk Dame Cup 2003

Stilling

Plc. Navn Klub Klasse Afd 1 Afd 2 Afd 3 Afd 4 Afd 5 Samlet
1 Maja Adamsen Fyens Bicycle Club DA 9 9 12 12 10 52
2 Lise Horslund Christensen Silkeborg IF Cykling DA 10 12   10 7 39
3 Sanne Schmidt Randers Cykleklub af 1910 DA   8 10 8 9 35
4 Dorte Lohse Silkeborg IF Cykling DA 12 10     12 34
5 Henriette Frederiksen Esbjerg Cykle Ring DJ 4 7 7   8 26
6 Nikoline Hansen Bov Cykle Club DJ 3 2 5 5 5 20
7 Lotte Schmidt Randers Cykleklub af 1910 DA 8     9   17
8 Randi Stolz Bov Cykle Club DA   4 8     12
9 Stine Lund Odense Cykle Klub DB   1 4 3 3 11
10 Nina M. Christensen Thy Cykle Ring DB 1   2   7 10
11 Ninna Lund Aarhus Cykle Klub DB         6 6
12 Pi Ellebæk Knudsen Herning Cykle Klub DJ 2     4   6
13 Charlotte Gjeding Svendborg CC DB         2 2

 

 

Følgende ryttere har indkørt point, men kan ikke indgå i det samlede resultat, da de ikke stillede op i sidste afdeling:

Plc. Navn Klub Klasse Afd 1 Afd 2 Afd 3 Afd 4 Afd 5 Samlet
  Mette Brødsgaard Jensen Horsens Amatør Cykleklub DB-DA 7 6 9 7   29
  Else Lund Aarhus Cykle Klub DA 5 3 6 6   20
  Mathilde Schmidt Randers Cykleklub af 1910 DJ-DA 6 5       11
  Pernille K.  Nielsen Randers Cykleklub af 1910 DB     3     3
  Pernille Skrubbeltang Skive Cykle Klub DB 1 1       2

 

 

Jysk/Fynsk Dame Cup løb 2003:

11.05.03      FBC (JFM Linieløb)

08.06.03      Viborg

09.06.03      Hammel

24.08.03      Cycling Aarhus

27.09.03      Tønder


Jysk/Fynsk Dame Cup 2003 køres over 5 afdelinger, og er kun åben for ryttere med

Dame-A, Dame-B og Dame-Junior license i Distrikt Jylland/Fyn. Ryttere med klippekort kan ikke få point til Jysk/Fynsk Dame Cup.

 

I hver afdeling er der point til de første 12 dameryttere fra distriktet.

Alle løb tæller i det samlede klassement, hvor der vil være præmier efter antal deltagende ryttere efter udvalgets skøn.

For at opnå præmie i slutklassementet skal rytteren deltage i sidste afdeling.

 

Pointgivning:                     Nr. 1              12 Point                             Nr.   7            5 Point

                                            Nr. 2              10 -                                     Nr.   8            4 –

                                            Nr. 3                9 -                                     Nr.   9            3 –

                                            Nr. 4                8 -                                     Nr. 10           2 –

                                            Nr. 5                7 -                                     Nr. 11           1 –

                                            Nr. 6                6 -                                     Nr. 12           1 –

 

Dame-A, Dame-B og Dame-Junior starter sammen I Cup løbene, men med særskilte præmierækker.


Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte Jørgen Schmidt,

tlf. 86 41 29 03.