Jysk/Fynsk Dame Cup 2005

 

Jysk/Fynsk Dame Cup 2005 køres over 3 afdelinger, og kun ryttere med Dame A, Dame B eller Dame Junior licens i Distrikt Jylland/Fyn får point til den samlede stilling.

Ryttere med klippekort kan ikke få point til Jysk/Fynsk Dame Cup.

 

I hver afdeling er der point til de første 10 dameryttere fra distriktet.

Alle løb tæller i den samlede stilling, hvor der vil være 5 præmier sammenlagt.

Ved pointlighed er sidste afdeling afgørende.

For at opnå præmie sammenlagt, skal rytteren deltage i sidste afdeling.

 

Jysk/Fynsk Dame Cup løb 2005:

1. afd.            10.04.05        Herning        

2. afd.            12.06.05        Skive            

3. afd.            03.09.05        Aalborg

 

Samlet stilling:

Plc. Navn Klub 1.afd 2.afd 3.afd Samlet
1 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR 8 12 12 32
2 Jannie Schöne Schmidt Aarhus CK 12 6 10 28
3 Nina Lund Aarhus CK 7   8 15
4 Jannie V. Nielsen Hammel CK 5 4 5 14
5 Annette Dam Cykling Odense 6   6 12
6 Nikoline Hansen Bov Cykle Club   8 3 11
7 Winnie Marud Nielsen Skive Cykle Klub   7 2 9
8 Katrine Daugaard Horsens AC     7 7
9 Henriette Frederiksen Esbjerg Cykle Ring   5   5
10 Helle Carlsen Nordjysk BC     4 4
11 Merete Balser Nielsen Aalborg Cykle Ring   2 1 3
12 Nina M. Christensen Thy CR 2     2
Kun ryttere, der startede i sidste afdeling, er placeret i slutklassementet.
  Pernille Vork Esbjerg CR 10 10   20
  Else Lund Aarhus CK 4     4
  Ditte Kramer Enderlein Aarhus Cykle Klub   3   3
  Anitta Pedersen Silkeborg IF 3     3
  Stine Storgaard Nielsen Viborg AC   1   1
  Mathilde Osmundsen Holstebro CC 1     1

 

Pointgivning:                   

Nr.   1            12 Point                             

Nr.   2            10 -                                    

Nr.   3              8 -                                    

Nr.   4              7 -                                    

Nr.   5              6 -                                    

Nr.   6              5 –

Nr.   7              4 –

Nr.   8              3 –

Nr.   9              2 –

Nr. 10              1 –

 

 

Dame A, Dame B og Dame Junior starter sammen i cup løbene, men med særskilte præmierækker i de enkelte afdelinger.

Sammenlagt køres i en fælles præmierække.